Masz dość ciągłego napięcia powodującego ból szyi i karku? Żyjesz w ciągłym stresie, który nie pozwala Ci odpocząć ani wyspać się? A może szukasz sposobu na pourazową regenerację? Masaż shiatsu to coś dla Ciebie.

 

Masaż shiatsu zaczęto stosować dopiero w XX wieku, ale składa się on z wielu elementów masażu Tui Na, który pojawił się w Japonii już w ósmym stuleciu naszej ery. Za twórcę techniki tego masażu uważa się Tokujiro Namikoshiego, który ponoć już jako siedmiolatek masował swoją mamę poważnie cierpiącą z powodu reumatyzmu. Sama nazwa shiatsu to w języku japońskim połączenie dwóch wyrazów „shi” – palec oraz „atsu” – naciskać. Masaż polega bowiem na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele. Z tego względu nazywany jest też masażem punktowym lub akupunkturą bez igieł.

 

Masaż shiatsu – o co tu chodzi?

Filozofia, z której zrodził się ten rodzaj masażu, opiera się na upatrywaniu przyczyny ludzkich dolegliwości i chorób w problemach psychologicznych. Za przyczynę tych problemów uważa się zaburzenie przepływów energii Chi. Stosowana technika masażu shiatsu odblokowuje kanały energetyczne, tak zwane meridiany, dzięki czemu energia może znowu w prawidłowy sposób krążyć w organizmie. Tym samym masaż shiatsu wspomaga organizm w tworzeniu warunków dla prawidłowej pracy wszystkich narządów wewnętrznych.

 

Masaż shiatsu – na czym polega?

Już w starożytnych Chinach znano i potrafiono identyfikować kanały energetyczne znajdujące się w ciele człowieka. Wskazywano na 12 meridianów, które pełnią rolę kanałów dla energii wędrującej poprzez kości i mięśnie. Dokładnie określono miejsca, w których znajdują się te tak ważne punkty, czyli meridiany: żołądka, jelita grubego, śledziony i trzustki, płuc, serca, jelita cienkiego, pęcherza moczowego, nerek, osierdzia, tak zwanego potrójnego ogrzewacza, pęcherzyka żółciowego oraz wątroby. Punktowy masaż meridianów usprawnia funkcjonowanie mięśni, stawów i narządów wewnętrznych.

Masaż wykonuje się poprzez ucisk poszczególnych punktów, ale nie wykorzystuje się do tego siły mięśni rąk, tylko siłę nacisku ciężaru ciała masażysty. Osoba wykonująca masaż używa nie tylko palców, ale także całych dłoni, przedramion, łokci, a czasem kolan i stóp. Sam masaż powinien być powolny, a jego siła powinna być dostosowana do upodobań i możliwości osoby masowanej.

 

Masaż shiatsu – zalety

Ten rodzaj masażu doskonale motywuje organizm do walki z różnymi dolegliwościami, ale trzeba też docenić jego profilaktyczne działanie. Masaż shiatsu:

  • wspomaga samooczyszczanie organizmu,
  • skutecznie poprawia krążenie krwi, zmniejszając jej ciśnienie,
  • znakomicie łagodzi dolegliwości bólowe i to zarówno standardowe bóle głowy, kręgosłupa czy bóle stawowe, jak i nawet silne bóle migrenowe,
  • w zdecydowany sposób redukuje sztywność karku i wspomaga powrót do pełnej sprawności po urazach kręgosłupa szyjnego,
  • łagodzi lub likwiduje problemy trawienne i objawy astmy,
  • miło uspokaja i wspomaga leczenie depresji.

 

Masaż shiatsu – gabinet kosmetyczny czy fotel do masażu w domowym zaciszu?

Ten doskonały masaż można znaleźć w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych i salonów spa. Najlepiej zdecydować się na serię zabiegów, bo wówczas efekty będą najlepsze. Niestety cena za jednorazowy zabieg nie jest niska i waha się od 100 do nawet kilkuset złotych, w zależności o miejscowości, czasu trwania masażu oraz od renomy masażysty.

Sesje masażu shiatsu można też zapewnić sobie we własnym domu. Nowoczesne fotele do masażu oferują ten rodzaj zabiegów. Warto więc rozważyć zakup urządzenia do masażu, bo ma ono  sporo zalet. Podstawową z nich są oczywiście fantastyczne masaże, ale trzeba też docenić fakt, że z zabiegów można korzystać w każdej chwili, nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani rezerwować żadnych terminów. Ta ostatnia zaleta nie zawsze jednak występuje, bo coraz częściej zdarza się, że z fotela masującego korzysta cała rodzina. Domownicy muszą wówczas ustalać specjalny harmonogram w tym zakresie. Trzeba też przyznać, że zakup fotela masującego jest sporym wydatkiem, ale ten szybko zwraca się z nawiązką.

 

Masaż shiatsu – przeciwwskazania

Aby jednak nie było zbyt różowo, to trzeba dodać, że nie każdy może korzystać z dobrodziejstw masażu shiatsu. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby borykające się z miażdżycą oraz z chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi. Przeciwwskazaniem do masażu są także: żylaki, choroba nowotworowa, hemofilia i osteoporoza.  Masażu shiatsu nie wykonuje się u pań w czasie miesiączki i w ciąży. Po szczepieniach ochronnych  trzeba odczekać co najmniej 48 godzin.

 

Darex - Fotele do masażu, platformy wibracyjne

 

DAREX Dariusz Kuszkowski
Przydrożna 38 A 03-253 Warszawa


Telefon +48 508 196 304
Telefon +48 519 052 146


Mail kontakt@foteledomasazu24.pl

 

Polityka prywatności

Facebook