5 zasad zdrowego stylu życia

Jak prowadzić zdrowy styl życia? To pytanie przychodzi nam do głowy coraz częściej, bo wielu z nas zdaje już sobie sprawę, że dzięki temu można uniknąć wielu groźnych chorób i cieszyć się zawsze dobrą kondycją. Aby tak się stało, wystarczy  wprowadzić w życie 5 zasad zdrowego stylu życia.

 

Dieta ma znaczenie podstawowe

Zdrowy styl życia nie istnieje bez prawidłowej diety. Dietetycy co jakiś czas zmieniają rekomendacje żywieniowe i publikują tak zwaną piramidę żywienia, która powinna być podstawą jadłospisu każdego człowieka. W naszym kraju publikuje ją Instytut Żywności i Żywienia. Podstawą Piramidy Żywienia nie jest jednak jedzenie. Jak się okazuje – najważniejsza jest aktywność fizyczna. Na kolejnych szczeblach piramidy znajdują się warzywa, produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym jej szczycie tłuszcze. Im wyższy poziom piramidy, tym mniej należy spożywać żywności z danej grupy produktów.

Prawidłowa dieta powinna zawierać najwięcej warzyw i owoców. Produkty zbożowe powinny być podstawowym źródłem energii, a nabiał powinien być tylko ich uzupełnieniem. Według Piramidy Żywieniowej należy ograniczać jedzenie mięsa i jak najczęściej zastępować je rybami lub roślinami strączkowymi. Dietetycy zalecają też ograniczanie spożycia tłuszczów, w szczególności tych pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej też zrezygnować z cukru, wszelkich słodyczy i z soli.

Każdego dnia powinniśmy jeść  5 posiłków mniej więcej co trzy godziny.

 

Aktywność fizyczna na wagę… zdrowia

Zadając pytanie – jak prowadzić zdrowy styl życia? – wiele osób od razu odpowiada, że podstawą jest aktywność fizyczna. Problem tylko w tym, że większość to wie, ale nic nie robi w tym kierunku. Już dawno udowodniono, że codzienny wysiłek daje możliwość nie tylko utrzymywania odpowiedniej masy ciała, ale także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, a w szczególności tych nowotworowych, cukrzycy, chorób serca, miażdżycy naczyń krwionośnych i wielu innych.

Aby utrzymać dobry stan zdrowia i dobrą kondycję organizmu, dorosły człowiek potrzebuje minimum 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia. 5 dni w tygodniu aktywność ta powinna być umiarkowana, a więc można spacerować, jeździć na rowerze lub pływać. Dwa razy w tygodniu warto poćwiczyć nieco intensywniej przez 20 minut. Może to być bieganie, zajęcia fitness lub te na siłowni.

Naukowcy ponoć stwierdzili, że już codzienny, trzynastominutowy spacer może przedłużyć życie nawet o 3 lata.

 

Zdrowy styl życia to rezygnacja z używek

Palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie substancji psychoaktywnych to prosta droga do kłopotów. Oprócz wszelkich, najgorszych chorób, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia oraz wszelkie schorzenia neurodegeneracyjne, u wielbicieli używek występuje znaczne ryzyko zawałów serca i udarów, a więc wzrasta prawdopodobieństwo gwałtownej śmierci.

Mało tego, obserwuje się także ogromne problemy zdrowotne u tak zwanych biernych palaczy, a niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że bierne palenie może być nawet groźniejsze niż sam nałóg. Warto zatem odstawić wszelkie używki i unikać papierosowego dymu, jak tylko się da.

 

Jak prowadzić zdrowy tryb życia, czyli… niezbędny odpoczynek i sen

Wiele osób bagatelizuje to, co od lat podkreślają naukowcy. Doba każdego człowieka powinna być podzielona na 3 mniej więcej równe fazy. Codziennie 8 godzin powinno się przeznaczać na pracę, 8 godzin na odpoczynek, prace domowe i życie towarzysko-kulturalne, a ostatnie 8 godzin należy po prostu przespać. Niestety, najczęściej te proporcje w ogóle nie są zachowane lub są mocno zaburzone.

Pracoholizm zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Przemęczenie organizmu sprawia, że zaczyna szwankować układ odpornościowy człowieka, a więc rośnie podatność organizmu na przeróżne choroby. Niezbędne jest więc przeznaczenie odpowiedniego czasu na odpoczynek organizmu.

Z kolei odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o prawidłową regenerację organizmu. Udowodniono, że mózg człowieka potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę, by odzyskać swoją poranną sprawność. Każdy niedobór snu prowadzi do trwałych uszkodzeń komórek nerwowych, a to może być przyczyną wielu zaburzeń psychosomatycznych. Zbyt mała ilość snu może być też jednym z powodów utraty sprawności intelektualnej w późniejszym wieku.

 

Zdrowy tryb życia, to… unikanie lub umiejętność radzenia sobie ze stresem

O ile krótkotrwały stres może działać na nas mobilizująco, np. ten przed ważnym egzaminem, to ten długotrwały ma fatalne skutki dla zdrowia. Przewlekły stres znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wszelkich chorób cywilizacyjnych. Niszczy także psychikę człowieka, doprowadzając często do zaburzeń koncentracji i utraty zdolności intelektualnych, a w późniejszym wieku nawet do rozwoju  otępienia starczego czy choroby Alzheimera.

Jak radzić sobie ze stresem? Każdy powinien wypracować własne sposoby na radzenie sobie ze stresem, bo tylko tak można unikać katastrofalnego w skutkach nadmiernego poziomu lęku oraz zmęczenia psychicznego. W niwelowaniu poziomu stresu pomocne są wszelkie ćwiczenia relaksacyjne, medytacja i joga. Doskonałe efekty można też osiągnąć dzięki umiarkowanej aktywności fizycznej. Już półgodzinny spacer skutecznie relaksuje i wycisza. 

Warto także wypróbować różne techniki masażu. Od wieków bowiem to właśnie masaż uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych zabiegów uwalniających od stresu. Poleca się więc zarówno masaże tradycyjne, jak i domowe zabiegi, z których każdy, kto posiada fotel do masażu może korzystać o każdej porze dnia, a nawet nocy. Fotele masujące wyposażone w wiele funkcji masażu, włącznie z masażem poduszkami powietrznymi i podgrzewaniem mięśni, dają możliwość dogłębnego relaksu i ukojenia.

Doskonałą metodą pozwalającą na redukowanie poziomu stresu jest też rozwijanie własnego hobby oraz aktywne życie towarzyskie.

Darex - Fotele do masażu, platformy wibracyjne

 

DAREX Dariusz Kuszkowski
Przydrożna 38 A 03-253 Warszawa


Telefon +48 508 196 304
Telefon +48 519 052 146


Mail kontakt@foteledomasazu24.pl

 

Polityka prywatności

Facebook